Blog
Tanulási stratégiák és hatékony tanulási módszerek
euDIÁKOK 4 perc
Legyél pro a tanulásban!- Tippek, hogy megtanulj tanulni
A sikeres tanulás elengedhetetlen készség, amely megalapozhatja az akadémiai és szakmai sikerekeidet. A hatékony tanulási stratégiák és módszerek alkalmazásával a kimaxolhatod tanulási potenciálod, és kiváló eredményeket érhetsz el az iskolai vizsgákon és az egyetemi felvételiken.
Na, de mire is figyelj mindenképp a vizsgára való felkészülés során?
- Kezdd el időben a tanulást, igyekezz ne az utolsó pillanatban „hajrázni”!
- Ismerd meg a vizsgaanyagot! Tekintsd át a tananyagot, és azonosítsd a legfontosabb témákat!
- Oszd fel a tananyagot kisebb részekre!
- Alkalmazz különböző stratégiákat a tanulás során (ezekre bővebben is kitérünk később)!
- Készíts tanulási ütemtervet!
- Keress tanulótársakat, amennyiben úgy könnyebben tudsz fókuszált maradni!
- Amennyiben lehetőséged van rá, és a vizsga formátuma lehetővé teszi, gyakorolj korábbi vizsgafeladatokat! Ez segít megismerkedni a vizsga formátumával és a kérdés típusaival.
- Kérj segítséget, ha szükséges: Fordulj tanárokhoz segítségért, ha nehézségekbe ütközöl.
+ 1 pro tipp: Figyelj oda önmagadra a vizsgaidőszak alatt is! Ne engedd, hogy a vizsga miatti hajrában elfeledkezz egészségedről! Aludj eleget, étkezz egészségesen és mozogj- még akkor is, ha úgy érzed, nincs elegendő időd rá. Egy 15-20 perces séta a tanulási szünetekben segíthet, hogy visszatérve még koncentráltabb lehess! Emellett végezhetsz nyugtató légzőgyakorlatokat, vagy akár meditálhatsz is!
Milyen stratégiák segíthetnek?
A tanulási stratégiák olyan módszerek, amelyeket az információk megértéséhez és megjegyzéséhez használhatsz. Most bemutatunk néhányat, melyek aktív használatával gyorsan érhetsz el sikereket.
- Aktív felidézés
Próbáld felidézni az információkat anélkül, hogy a jegyzeteidet néznéd! Ez segít megerősíteni a memóriádat. Az aktív felidézés az egyik leghatékonyabb tanulási technika, hiszen arra kényszeríti az agyat, hogy előhívja az információkat a memóriából. Próbálj olyan tevékenységekben részt venni, amelyek arra kényszerítenek, hogy emlékezetből hívd elő az információkat, például önellenőrzés vagy az anyag tanítása valaki másnak!
- Szakaszos ismétlés
- Készíts tanulási ütemtervet!
Tervezd meg, hogy mely tantárgyakra mely napokat vagy időpontokat szánod! Igyekezz arra, hogy egyenletesen oszd el őket!
- Nézd át rendszeresen!
Váljon a szokásoddá az anyag rendszeres átolvasása. Bevethetsz különböző eszközöket is, például a tanulókártyák, kvízek vagy összefoglaló jegyzetek.
- Legyen változatos a tartalom!
Ahelyett, hogy csak egy témára összpontosítanál, igyekezz, hogy minél több témakört is elővegyél, hogy a köztük lévő összefüggéseket jobban megértsd!
- SQ3R módszer- Olvasd át, kérdezz, olvass, idézz és ismételj!
- Először tekintsd át a feldolgozandó anyagot. Nézd végig, hogy miről lesz szó, vannak-e ismerős elemek, mi az ismeretlen, és keress támpontokat, amihez hozzá tudod rendelni az anyagot!
- A következő lépés a kérdésalkotás. Alkoss az anyag feldolgozását segítő kérdéseket!
- A következő lépés az elolvasás. Olvasd végig a szöveget és ismerkedj az új információkkal!
- Gondolkodj az olvasott szövegen és kapcsold össze olyan dolgokkal, amelyeket már ismersz, esetleg példákkal!
- Ezt követően idézd igyekezz választ adni a korábban feltett kérdéseidre!
- Végül pedig, a vizsga vagy teszt előtt újra ismételd át az anyagot!
Egyéb módszerek, melyek segíthetnek:
- Készíts tanulókártyákat!
- Használj elmetérképet („Mind Maps”)!
A hatékony tanulási stratégiák és módszerek elsajátítása tehát segíthet Neked is a tanulmányi sikerek elérésében. Azt azonban ne feledd, hogy a tanulás egy hosszú, élethosszig tartó út. Azt, hogy számodra mely módszerek a leghatékonyabbak, magadnak kell kitapasztalni és beépíteni mindennapjaidba.